ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի եւ ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի համատեղ նիստի մասնակիցներն այցելել են Հաղթանակ զբոսայգի
ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի հետ համատեղ նիստի նպատակով Երեւանում գտնվող ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի միջազգային գործերով կոմիտեի պատվիրակությունը` կոմիտեի նախագահ Կոնստանտին Կոսաչովի գլխավորությամբ դեկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ռուբեն Ռուբինյանի եւ հայ խորհրդարանականների ուղեկցությամբ այցելել է «Հաղթանակ» զբոսայգի:
Հայ եւ ռուս խորհրդարանականները ծաղիկներ են խոնարհել Անհայտ զինվորի շիրիմին եւ հարգել Հայրենական մեծ պատերազմում զոհվածների հիշատակը: Հյուրերը եղել են նաեւ «Մայր Հայաստան» ռազմական թանգարանում:

Participants of Joint Sitting of International Affairs Committee of the RF Federation Council of the Federal Assembly and the RA NA Standing Committee on Foreign Relations Visit Victory Park
On December 19, the Delegation of the International Affairs Committee of the RF Federation Council of the Federal Assembly led by the Committee Chairman Konstantin Kosachev being in Yerevan to take part in the joint sitting with the RA NA Standing Committee on Foreign Relations accompanied by the Committee Chairman Ruben Rubinyan and the Armenian parliamentarians visited the Victory Park.
The Armenian and the Russian parliamentarians laid flowers at the tomb of the Unknown Soldier and honoured the memory of the victims in the Great Patriotic War. The guests also were in Mother Armenia Military Museum.